BURSA’YA ÜÇ KEZ GİTTİM

BURSA’YA ÜÇ KEZ GİTTİM

Bursalı değilim. Nereliyim, onu da çözemedim. Mecburi hizmet çocuğuyum, dört yaşında İstanbul’a geldim. Sanırım arabayı babam sürüyordu, eşyaları kim getirdi, hatırlamıyorum.

Elbette taşındıktan bir süre sonra dayak yedim. Öyle evin bahçesinde oynanmazmış, büyük şehir ya, ırz düşmanları küçük kızları kaparmış, onlara tecavüz ederlermiş. (Tecavüze uğranma olasılığı bana neden dört yaşında anlatıldı, onu bile bilmiyorum… Dört yaşında dayak yerken artık korkudan mıdır nedir, altına işemek gerçekmiş, onu biliyorum.)

Sevdim İstanbul’u, orada gençlik denileni yaşadım ya… Sahilde martılar vardı, herkes kalabalık içinde gri kalıp dolanıyordu. Herkesin paltoları gri ya da siyah, martılar beyaz; yürüyordu bir sürü insan. Onların hepsinin birbirinden farklı olduğunu sonradan anladım.

İstanbul büyük şehir ya, hep küçük şehir denilenlere özlem duydum. Hani ırz düşmanlarının olmadığı, dayak yerken altıma işenmediğim şehirlere.

Benim tuhaf bir anneannem vardı. Ben mecburi hizmet çocuğu, 80’lerden önce doğudaydık. Annemler artık iç savaş mı deniliyor, o dönemlere biriktirdikleri ne paraları varsa İstanbul’a tayin istemişler, çıkınca da bizi de kapıp gitmişler.

Dayımlarsa tayinlerini ‘çıkarta çıkarta’ Bursa’ya çıkarmışlar.

“Siz büyük şehirde yaşıyorsunuz! Annenin babanın otomobili var! En lüks yerdesiniz! Kimse başaramadı bu devirde bu kadar zengin, otomobili olmasını! Siz çok zenginsiniz!”

Anneannemde bir tuhaflık olduğunu, böbür olabileceğini anlamıştım ama işte dört yaşında anlayabilsen de tuhaf bir şekilde; artık kendini sevdirme isteği midir, “Ben İstanbul’dayım, orası küçük şehir Bursa!” diye çıkıvermiştim. O zamanlar arabanın adı da otomobildi.

Günü geliyor ama, çocukluğunun kandırılabilir saflığına gülüyorsun.

İstanbul’dan başka her yer küçük şehir, anladınız mı? Sevimli olabilmek de güzeldir.

Sonra bir gün Bursa…

Bursa yeşil… Irz düşmanına yeşil gösterirsen korkar kaçar, unutma.

Dedim ya, anneannemin böbür noktası. Biz zengindik İstanbul’da. O kadar zengindik ki, memur ailem bana okul önlüğü alamamıştı. Garipler ancak kumaş aldırtmış, ondan önlük diktirmişlerdi. Ama terzi abla, “Yok, bu daha şık durur!” diye standart önlüklerden de dikmemişti. Hani biz zenginiz ya, öyle herkese karışabileceğim okul önlüğünden olamazdı!

Ama ben İstanbul’daydım.

Ve ama Bursa… Irz düşmanına yeşil göster, artık güvendesin, dört yaşında olsan da, hissetsen de…

Dayımlar Bursa’ya taşınmışlardı demiştim. Biraz dayımdan bahsedeyim de Bursa bana ne anlama geldi anlarsınız.

Dayımın ne işte çalıştığını bilmiyorum ama devlet memuru gibi bir şey olmalıydı. Ne bileyim, anlatmadı kimse, “Hışş, hışş aile sırrı!” dendi. Kesin bir gizem olmalıydı.

Bildiğim şu: 80 ihtilali öncesinde dayım artık kimdiyse, kapmış beylik tabancasını, hükümet konağı istila etmiş! “Çabuk sağcı solcu gençlerin birbirlerini katletmelerini engelleyin. Kalbimiz kan ağlıyor, gençler ölmesin. Benim tabancam var!” demiş. Hükümet elbette benim dayı için gelmiş, iç savaşı engelleyemeyeceklerinden onu kandırmışlar, sonra deli demişler, tıkmışlar bir yere!

Benim dayım çok yüce bir adammış, gençler için kalbi kan ağlarmış ve Bursa’da yaşamış! Beylik tabancalı, şahin gözlü!

Bunu elbette anlatan ailenin kadınlarıydı. Artık onların hayal gücü müydü, bilemem. Ben sevmiştim Bursa’da kahraman bir dayıya sahip olmayı, hem de kocaman hükümet konağı basmış, gençler ölmesin diye.

Bursa kahramanı gördüğüm dayımın şehrine gittim. Yanımda tuhaf bir adam vardı, sürekli konuşurdu. Sürekli, sürekli… Sonra bir adam daha beliriverdi, o da o adamın peşinden dolandı, o da konuşmaya durdu. Adamlar sürekli konuşuyordu…

Tecavüzcüye bile Bursa yeşili gösterirsen güvende olunur diyerek, beni Bursa’dan kopartmaya çalışanlara yeşili gösterdim durdum da susmadılar. Ne konuştuklarını bilmek bile istemedim. Bilseydim, Bursa’yı ben de kurtarabilirdim dayımın yeğeni olarak!

Hem de dayım Bursa’da diye gitmiştim, konuşmaya değil. (İnsanlar tuhaf olabiliyor, bazılarına en güzeli gösterseniz yorum yapmadan, konuşmadan duramaz.)

Dayım sessiz bir adamdı. Bana herkes uzun boylu gelir de, (Kısa olduğumdan olduğu açıklamasını da duydum.) uzun boyluydu.

Bursa kahramanı; ben geleceğim diye kasaptan bütün tavuk bile almış, kendisi pişirmiş. Yanına da biraz yeşillik. Onu yemiştim o gece.

“Sana tavuğun göğsünden vereyim!”

Minnetle şükran duymak ne güzeldir. Hani açsındır ve birisi gelir der ki: “Sana yalnızca doyasın diye bir yudum vermiyorum. Biliyor musun, seni önemsediğimden tam tavuk aldım, tamamını yaptım. Ve biliyor musun ki, senin tavuğu göğsünü seveceğini düşündüm.”

Bir yudum rızık sofrasına oturacaksın, bir kuru ekmek rızkın olsa doyarsın, bir yudum da su. Gitmiş, düşünmüş, tam tavuk almış ve hatta pişirirken belki önce göğüs kısmına biraz daha yağ sürmüş… Bursa’da oturan kahraman dayım…

Neyin varsa şükran duymak ve bir yandan minnetle… Ah, bir anlaşılsa… Yürüdüğü yolları seninle paylaşmak istemiş, rızkından emek parasını sana vermiş ve hatta sana sevgisini vermiş de göğüs etini seveceğini düşünmüş…

Düşününe ve kalbine minnet ve olduğu kişiye şükran duymak… Bana Bursa kahramanı dayımın hissettirdiği bu olmuştu.

Ben bir aralar tam 42 santim boyundaydımve dayı adı ile bilinen o adam beni sevmişti. Öyle sessiz bir adamdı ya, sessiz adam sevgisiyle sevmişti.

Büyüdüm mü, bilemem ama bedenin boyu tam 1 metre 58 santime ulaşmıştı ve o bana hala çok uzun boylu gelen dayı isimli adam bana tavuk pişirmişti, yanında salatayla. Anladınız mı? Yanında salata da vardı.

Ah be anneanne… Bana, “Siz İstanbullu zenginlerdensiniz!” yalanını söylemek yerine, “O senin dayın, kanın aksa, ondakinde akan kan benzerdir!” diyemez miydin?

O yüzden Bursa kahramanı bana hep, dayı adı ile hitap edilebilen amcalardan biri olmuştu…

Bursa?

Çok konuşan iki adam, sürekli konuşuyorlar. Yeşil dedim, susmadılar. Dört yaşında olmak mı gerekiyordu Bursa’nın yeşili ile kötülük olabileni engellemek?

Bense kahraman dayımın o gece uyurken ısınmak için verdiği yıllık battaniyenin kokusunu severek,sokaklarda, konuşan adamlar anlamasalar da “Yeşil beni koruyacak!” düşünlerinde…

En işlek cadde üstünde adını hatırlamadığım bir sanat galerisi var. Giriyorsun, güzel kalpli birilerinin renklerine baktıktan sonra yola çıkınca, sonu kahraman dayının evi. Oradan buradan otobüs denilen oturgaçlıgötürgece binersen yeşil cami, bir yerde ulu cami de vardı, sonra yeşil türbeler…

Küçük harfle yazdım isimlerini. Güzel adamlar inşa ettirmiş ya da onlar için inşa edilmiş ya. Bir zamanlar 42 santimdim ya, duysalar gülümserler dedim.

Ulu Cami’de bir amca kaptı beni. Bana basma etek giydirdi. “Aman amca!” demeye kalmadan, çok uzun gelen basma etekle takılıp düşmemeye çalışarak namaz kılanlara saygıyla, sevgiyle bakıyordum.

Bana bütün şeytanlar saldırsa bile çözümü bulmuştum ya! Ne dua okunmak gerekiyorsa, “Ulu Cami’deki amca biliyor hepsini! Bana saldıramazsınız, ona sorarsanız cevabı verecek! Bana basma eteği o giydirdi, hem o Bursa’nın yeşilinden!” diyecektim.

Kalkan…Dua kalkanı, kalbin kalkanı, yeşilin kalkanı.

Türbelere gittim. Hani şehzadeler, padişahlar gömülmüş ya.

Ne güzeldi. Hani türbeler hep ayrı hisler verir bana ya. “Hissini nasıl bileceğiz?” demeyin. Birisi çıksa dese, “Bir zamanlar tam 42 santimdin. Sonra tam 1 metre 58 santime uzadın! Ama meyve vermese de yeşermesi bizim kalplere meyve verdi! Ve biz seni anmak için kubbe diktik başına.”

 Yoksa boyumun uzamasının önemi nereden gelir ki? Ne güzel… Sanki geride kalan iyi insanların iyi niyetlerini duyabilmek için ahiret olmalı, ya da dünya…

Yanımdaki o iki adam sürekli konuşuyordu. Bense Bursa’nın yeşilini kalkan tutuyordum seslerine. Sonra, ‘Yağız bir gençti, yağız bir adamdı, her baharda yeşeren bir filiz, bir ağaçtı!’ diyerek onların türbelerini yapan çoktan ölmüşlerin fısıldamalarını sessizden duyunca, sürekli konuşan o iki adamı umursamadım.

Unutmayın, kalkanım vardı yeşil türbelerde.

“Ey ahali, ben boyu uzayan, Uludağ zirvesinde yaşayacağım, dağ eteğindeki ovaya tarla ekin, renk renk, yeşil, kırmızı, mor! Ben 42 santim boyundayım, ova besin dolsun! Haneleriniz biraz uzakta olsun ama herkesin nimet bolluğunda rızkı olsun!”

Bursa ovası beton binayla dolu. Uludağ sisleriyle, “Sen yeşil oğlansın.” diyebileceğini bekliyor. Kahraman dayım toprak altında, tavuk parçaları buzlukta.

Kıssadan hisse: Bazısına yeşil göstersen konuşmaktan dönemez. Tanrı varsa, bebeleri yeşille korusun.

Enter Your Mail Address

BURSA’YA ÜÇ KEZ GİTTİM” ile ilgili 3.471 görüş

 1. yeezy boost

  Good post. I be taught one thing tougher on totally different blogs everyday. It’s going to at all times be stimulating to read content from different writers and apply a little bit one thing from their store. I抎 choose to make use of some with the content material on my weblog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l give you a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.

  Yanıtla
 2. yeezy 700

  Aw, this was a really nice post. In concept I want to put in writing like this additionally ?taking time and precise effort to make a very good article?but what can I say?I procrastinate alot and in no way appear to get one thing done.

  Yanıtla
 3. yeezy

  I was more than happy to seek out this internet-site.I wanted to thanks to your time for this wonderful learn!! I undoubtedly having fun with each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

  Yanıtla
 4. supreme clothing

  After examine a number of of the blog posts on your website now, and I actually like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and will likely be checking again soon. Pls check out my website as well and let me know what you think.

  Yanıtla
 5. air jordans

  I found your blog web site on google and verify just a few of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for ahead to reading extra from you later on!?

  Yanıtla
 6. adidas yeezy

  There are certainly plenty of particulars like that to take into consideration. That is a great point to convey up. I supply the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you convey up where an important thing shall be working in sincere good faith. I don?t know if best practices have emerged round issues like that, however I’m positive that your job is clearly identified as a fair game. Each girls and boys feel the influence of only a second抯 pleasure, for the rest of their lives.

  Yanıtla
 7. supreme clothing

  That is the appropriate blog for anyone who desires to search out out about this topic. You notice so much its almost laborious to argue with you (not that I truly would need匟aHa). You undoubtedly put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

  Yanıtla
 8. authentic jordans

  Aw, this was a really nice post. In concept I want to put in writing like this additionally ?taking time and actual effort to make an excellent article?however what can I say?I procrastinate alot and by no means appear to get one thing done.

  Yanıtla
 9. longchamp handbags

  I’m commenting to let you be aware of what a extraordinary experience my wife’s princess undergone reading the blog. She figured out plenty of issues, with the inclusion of what it is like to possess a very effective helping character to let the others without hassle know precisely a number of extremely tough topics. You undoubtedly exceeded readers’ desires. Thanks for churning out these precious, trusted, edifying as well as cool tips on your topic to Emily.

  Yanıtla
 10. yeezy 350 v2

  I must express my appreciation for your generosity giving support to individuals that really want help on the question. Your special commitment to passing the message around appears to be particularly useful and have surely permitted workers just like me to realize their dreams. This useful recommendations signifies a whole lot a person like me and still more to my fellow workers. Thanks a ton; from each one of us.

  Yanıtla
 11. hermes online

  I must show appreciation to you just for bailing me out of this instance. As a result of checking throughout the internet and finding views which were not productive, I believed my entire life was well over. Being alive devoid of the approaches to the problems you’ve solved all through this article content is a critical case, as well as the ones which may have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t come across your website. Your main knowledge and kindness in dealing with every aspect was very useful. I don’t know what I would’ve done if I had not encountered such a subject like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks for your time very much for your specialized and effective help. I will not hesitate to suggest your web page to any person who desires assistance about this matter.

  Yanıtla
 12. supreme clothing

  A lot of thanks for all your valuable efforts on this site. Kim takes pleasure in doing internet research and it’s really simple to grasp why. A number of us notice all relating to the dynamic ways you offer advantageous things by means of your web blog and in addition attract response from visitors on that point then our favorite simple princess is in fact starting to learn a great deal. Enjoy the rest of the year. You are conducting a dazzling job.

  Yanıtla
 13. yeezy boost 350

  My wife and i got fulfilled when Jordan could do his studies through your ideas he made through your web page. It’s not at all simplistic to simply happen to be offering guides which usually some other people could have been trying to sell. And we see we need you to thank for this. The type of illustrations you’ve made, the simple blog menu, the relationships you assist to foster – it’s got all sensational, and it is aiding our son and our family do think that subject matter is enjoyable, which is certainly tremendously indispensable. Many thanks for all the pieces!

  Yanıtla
 14. off white hoodie

  Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily splendid chance to read critical reviews from this web site. It can be very sweet and as well , jam-packed with a great time for me personally and my office co-workers to visit your blog no less than 3 times weekly to see the new issues you have got. And of course, I am at all times motivated with your very good ideas you serve. Selected 1 tips on this page are surely the simplest I’ve had.

  Yanıtla
 15. yeezy sneakers

  Thanks for each of your work on this web page. My aunt delights in managing internet research and it’s really easy to see why. I hear all relating to the compelling means you deliver very helpful secrets through the web site and as well increase response from some other people on this concept and our favorite simple princess is always discovering a lot of things. Enjoy the remaining portion of the new year. You are performing a good job.

  Yanıtla
 16. giannis antetokounmpo shoes

  My wife and i were now contented when Louis managed to deal with his preliminary research through the entire precious recommendations he received while using the web page. It is now and again perplexing just to continually be giving out guidelines which usually the others could have been trying to sell. So we see we now have the website owner to appreciate for this. The entire illustrations you made, the simple web site menu, the relationships you can make it easier to promote – it’s got most incredible, and it’s really assisting our son and us reason why the theme is entertaining, and that’s exceptionally indispensable. Many thanks for the whole thing!

  Yanıtla
 17. golden goose outlet

  Needed to put you the tiny note just to give many thanks the moment again on your amazing knowledge you’ve contributed at this time. This has been quite strangely generous of people like you to give freely what a few people could have supplied for an e book to help with making some cash for themselves, specifically considering that you could have done it in case you decided. These points also worked to become great way to fully grasp someone else have the identical dreams just like my personal own to figure out more when it comes to this condition. I am sure there are millions of more fun moments ahead for many who see your website.

  Yanıtla
 18. yeezy boost 350 v2

  I not to mention my guys ended up reading through the excellent points on your website and at once came up with a terrible suspicion I had not thanked the blog owner for those secrets. All of the men were definitely as a consequence warmed to read all of them and have now truly been tapping into these things. Thank you for truly being so thoughtful as well as for using some wonderful subject areas millions of individuals are really needing to understand about. Our honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

  Yanıtla
 19. yeezy boost 350

  I wanted to construct a small note so as to thank you for those remarkable tips and tricks you are showing at this website. My prolonged internet research has finally been honored with good quality facts and techniques to share with my family. I would repeat that most of us visitors actually are extremely endowed to dwell in a really good community with many wonderful individuals with interesting plans. I feel somewhat lucky to have discovered your weblog and look forward to plenty of more pleasurable moments reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

  Yanıtla
 20. jordan 4

  I really wanted to make a simple remark in order to say thanks to you for all the superb hints you are showing on this site. My time consuming internet research has finally been compensated with really good suggestions to exchange with my relatives. I would express that most of us visitors actually are undoubtedly lucky to live in a great site with many awesome professionals with great opinions. I feel truly blessed to have come across the site and look forward to really more pleasurable minutes reading here. Thank you once again for all the details.

  Yanıtla
 21. yeezy boost 350

  I and my buddies were actually looking at the good points from your site while quickly I got an awful suspicion I had not expressed respect to the web site owner for them. The young boys had been consequently joyful to read them and have now in actuality been loving these things. We appreciate you getting considerably helpful as well as for settling on varieties of marvelous useful guides millions of individuals are really eager to learn about. My personal sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

  Yanıtla
 22. stone island

  I wanted to create you one bit of remark to give thanks once again for your personal amazing tricks you have featured in this article. It is simply wonderfully open-handed with people like you to provide extensively just what many of us would’ve supplied as an ebook to get some dough on their own, certainly considering that you could possibly have tried it in case you desired. These secrets additionally served to become a good way to comprehend many people have a similar interest really like my personal own to know the truth a great deal more regarding this matter. I’m sure there are many more pleasant sessions ahead for many who examine your site.

  Yanıtla
 23. longchamp

  I simply wished to say thanks once again. I’m not certain the things that I could possibly have handled without the actual advice revealed by you about that concern. It became the horrifying setting in my opinion, however , encountering a new specialised tactic you solved it made me to jump over happiness. I am thankful for this service and as well , wish you realize what an amazing job you are putting in training most people all through your website. I’m certain you’ve never got to know any of us.

  Yanıtla
 24. golden goose

  My spouse and i were really ecstatic when Edward could conclude his homework via the ideas he had while using the blog. It’s not at all simplistic to simply choose to be giving for free helpful tips that people might have been selling. And now we keep in mind we’ve got the blog owner to appreciate for that. All the explanations you’ve made, the simple website menu, the relationships you assist to instill – it’s everything great, and it’s helping our son and the family know that this idea is thrilling, and that is extraordinarily indispensable. Thank you for the whole lot!

  Yanıtla
 25. kyrie 6

  I definitely wanted to write down a quick word to be able to say thanks to you for those lovely ways you are placing on this website. My time-consuming internet search has now been honored with pleasant facts and techniques to share with my pals. I ‘d mention that we site visitors actually are undoubtedly fortunate to dwell in a fabulous network with very many special people with very helpful points. I feel somewhat grateful to have encountered your site and look forward to really more thrilling times reading here. Thanks once again for a lot of things.

  Yanıtla
 26. kd 12

  I not to mention my guys were actually going through the nice suggestions located on your site and then immediately I had a terrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those strategies. Most of the women were definitely as a result thrilled to learn them and already have sincerely been tapping into them. Appreciation for really being very accommodating and for making a decision on some nice useful guides most people are really eager to be aware of. My very own honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

  Yanıtla
 27. longchamp bags

  I simply wanted to say thanks once more. I am not sure the things I might have done without those opinions discussed by you over such a area of interest. Certainly was a difficult circumstance in my circumstances, however , coming across the very well-written avenue you dealt with it made me to cry with joy. I will be thankful for this support and even hope that you are aware of a great job you have been putting in educating other individuals by way of your blog. Probably you’ve never encountered all of us.

  Yanıtla
 28. kyrie 6

  I must voice my affection for your generosity for persons who really need guidance on that subject. Your special dedication to passing the message up and down turned out to be really practical and have regularly made some individuals just like me to attain their dreams. Your amazing valuable advice entails so much a person like me and additionally to my peers. Thanks a lot; from all of us.

  Yanıtla
 29. calvin klein

  I actually wanted to type a remark so as to express gratitude to you for some of the awesome secrets you are posting on this site. My time consuming internet lookup has at the end of the day been rewarded with extremely good facts to talk about with my co-workers. I would assert that most of us site visitors actually are definitely endowed to exist in a magnificent community with very many brilliant people with interesting points. I feel quite fortunate to have encountered your site and look forward to plenty of more brilliant minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

  Yanıtla
 30. supreme t shirt

  I intended to compose you the little bit of word in order to give many thanks over again just for the lovely ideas you have shared in this article. It was really generous with people like you in giving easily what exactly a number of us could have marketed for an ebook to end up making some cash on their own, primarily since you could have tried it in the event you desired. Those strategies likewise acted like the great way to realize that other people online have the identical keenness much like my own to see a lot more on the subject of this problem. I am certain there are thousands of more pleasurable opportunities in the future for folks who read your blog.

  Yanıtla
 31. supreme clothing

  I wanted to write you that tiny word to finally give thanks over again for the extraordinary tricks you have provided on this site. It is certainly remarkably open-handed with you to give unreservedly exactly what many individuals would’ve advertised as an ebook to earn some money on their own, mostly considering the fact that you could have tried it in case you desired. Those secrets as well worked as the great way to realize that the rest have a similar desire just as my personal own to know the truth more with regards to this matter. I’m sure there are numerous more pleasant opportunities ahead for folks who browse through your website.

  Yanıtla
 32. supreme clothing

  I want to show some thanks to you just for rescuing me from this particular difficulty. As a result of scouting throughout the search engines and meeting views which were not beneficial, I figured my life was over. Living devoid of the strategies to the issues you’ve sorted out by means of the post is a critical case, as well as those which could have in a negative way affected my career if I had not come across your web page. Your good expertise and kindness in taking care of every aspect was invaluable. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a step like this. It’s possible to at this point look forward to my future. Thanks so much for the professional and amazing guide. I won’t be reluctant to suggest your web blog to any person who should receive guidelines about this matter.

  Yanıtla
 33. curry 7 sour patch

  I as well as my friends ended up examining the great information and facts on your web page then quickly I had a horrible feeling I never thanked the blog owner for those strategies. Most of the ladies appeared to be certainly passionate to learn all of them and have in effect truly been using these things. Appreciate your being well thoughtful and then for considering this kind of fabulous resources most people are really desirous to be informed on. My personal sincere apologies for not saying thanks to sooner.

  Yanıtla
 34. yeezy

  My wife and i ended up being satisfied when Peter could finish off his homework from your precious recommendations he had out of your web pages. It is now and again perplexing to just be giving freely things which often men and women may have been making money from. Therefore we keep in mind we’ve got the writer to thank because of that. These illustrations you have made, the easy blog menu, the relationships your site assist to engender – it’s got many exceptional, and it’s leading our son and our family feel that that subject matter is entertaining, and that is very vital. Thank you for everything!

  Yanıtla
 35. moncler

  I needed to post you that tiny word just to thank you once again with the marvelous opinions you’ve shared here. It’s simply remarkably open-handed of you to offer extensively precisely what a number of us would’ve offered as an e-book in making some dough on their own, primarily now that you could have tried it if you wanted. Those tricks also served as the great way to realize that many people have the identical fervor really like my own to find out very much more when considering this condition. Certainly there are several more pleasant instances up front for many who look into your site.

  Yanıtla
 36. yeezy boost 350 v2

  I in addition to my buddies were looking through the best helpful tips from your site and quickly I got a horrible feeling I never thanked the web blog owner for them. My men came passionate to read them and have in effect actually been enjoying those things. Thanks for indeed being really accommodating as well as for selecting these kinds of smart topics millions of individuals are really eager to understand about. My personal honest regret for not expressing gratitude to you earlier.

  Yanıtla
 37. moncler outlet

  I precisely wanted to say thanks once more. I do not know the things I would’ve used without the type of recommendations documented by you relating to this industry. It was before a frightening crisis for me, however , being able to view the expert technique you processed it took me to jump with gladness. Now i’m thankful for the guidance and as well , pray you realize what an amazing job you are always putting in educating other individuals using your web page. I know that you haven’t got to know any of us.

  Yanıtla
 38. cheap jordans

  I and my buddies appeared to be looking through the best helpful tips from your web site then quickly I got an awful feeling I never expressed respect to the site owner for those strategies. These young men were passionate to study all of them and now have extremely been using them. We appreciate you actually being well considerate and for settling on variety of remarkable guides millions of individuals are really eager to learn about. Our honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

  Yanıtla
 39. yeezys

  Thanks so much for providing individuals with a very terrific chance to read in detail from this site. It is often very terrific and as well , jam-packed with amusement for me personally and my office peers to search your blog really three times in a week to read through the fresh guidance you have got. Not to mention, we are certainly contented considering the powerful thoughts served by you. Certain 1 areas in this posting are clearly the most impressive we have ever had.

  Yanıtla
 40. yeezy boost 350

  I wish to express some thanks to you just for bailing me out of this type of predicament. As a result of surfing around throughout the online world and seeing solutions that were not productive, I assumed my entire life was done. Living without the answers to the problems you have sorted out by way of your entire blog post is a crucial case, and ones which could have badly damaged my career if I had not discovered your web blog. Your good mastery and kindness in handling almost everything was important. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a thing like this. It’s possible to at this time look forward to my future. Thank you so much for your high quality and result oriented help. I will not think twice to recommend your web site to anyone who needs and wants guide on this problem.

  Yanıtla
 41. jordan 11

  I simply wished to thank you very much all over again. I’m not certain the things I might have gone through without these creative concepts shown by you regarding such situation. It actually was a real hard matter for me, however , coming across the expert approach you processed the issue forced me to leap for delight. Now i am happy for your information and even expect you know what a great job that you’re accomplishing instructing some other people via a web site. I am sure you haven’t got to know any of us.

  Yanıtla
 42. hermes birkin

  Thank you a lot for providing individuals with an extremely superb opportunity to read from here. It can be so pleasant plus packed with fun for me and my office peers to visit the blog a minimum of three times weekly to study the new tips you have. Not to mention, we are at all times pleased concerning the amazing tips you give. Some 4 ideas on this page are honestly the most beneficial I have had.

  Yanıtla
 43. off white hoodie

  I just wanted to make a word to be able to appreciate you for some of the superb tactics you are showing on this site. My extended internet research has finally been paid with high-quality information to talk about with my colleagues. I would suppose that many of us readers actually are very blessed to be in a remarkable site with so many special professionals with valuable solutions. I feel very much fortunate to have come across your entire webpage and look forward to some more brilliant moments reading here. Thank you once again for a lot of things.

  Yanıtla
 44. kd 13

  I precisely had to appreciate you once again. I am not sure what I would have done without these secrets revealed by you directly on that subject. It had been a real fearsome dilemma for me, nevertheless finding out a expert form you processed that made me to cry for gladness. Extremely thankful for this information and hope you find out what a powerful job that you are putting in training men and women all through your blog post. Most likely you have never got to know any of us.

  Yanıtla
 45. westbrook shoes

  I am glad for writing to let you understand what a wonderful discovery our princess undergone reading your site. She mastered plenty of details, most notably what it’s like to have an excellent coaching nature to let certain people really easily thoroughly grasp a variety of grueling matters. You truly surpassed my desires. Thank you for rendering the practical, healthy, explanatory and also unique tips about your topic to Mary.

  Yanıtla
 46. off white clothing

  My wife and i have been very cheerful that Raymond could do his preliminary research with the precious recommendations he received using your site. It’s not at all simplistic just to be freely giving tips and tricks that others may have been trying to sell. We really recognize we have the blog owner to appreciate because of that. All the explanations you made, the straightforward web site menu, the friendships you can help to engender – it’s everything amazing, and it is facilitating our son in addition to our family recognize that the topic is interesting, which is extraordinarily essential. Thanks for the whole lot!

  Yanıtla
 47. yeezy boost 350 v2

  I am only writing to let you know what a helpful experience my cousin’s daughter enjoyed studying your web page. She picked up several pieces, which included what it’s like to possess a great giving character to let other individuals clearly fully understand certain complex subject matter. You truly surpassed readers’ desires. Thank you for imparting such valuable, trusted, educational and in addition cool tips on your topic to Mary.

  Yanıtla
 48. off white

  I intended to create you a bit of word to help thank you once again on your superb guidelines you have shared on this website. It is so extremely generous of people like you to convey openly exactly what some people could possibly have sold for an ebook to generate some cash on their own, especially given that you could have tried it in the event you decided. The tricks likewise acted to become a great way to recognize that other individuals have the identical keenness just as my personal own to understand more concerning this condition. I’m certain there are some more fun situations in the future for many who examine your blog.

  Yanıtla
 49. golden goose sneakers

  I really wanted to develop a small message in order to say thanks to you for those unique suggestions you are sharing on this site. My time intensive internet research has at the end of the day been rewarded with reputable insight to go over with my co-workers. I would assume that most of us site visitors are undoubtedly blessed to exist in a perfect network with many marvellous individuals with valuable suggestions. I feel pretty privileged to have come across the web site and look forward to some more fun times reading here. Thanks again for everything.

  Yanıtla
 50. kobe basketball shoes

  I want to voice my love for your generosity giving support to individuals who need guidance on this particular niche. Your very own dedication to passing the message up and down turned out to be astonishingly good and have consistently permitted associates just like me to attain their pursuits. Your personal warm and friendly help can mean a whole lot to me and substantially more to my colleagues. Warm regards; from all of us.

  Yanıtla
 51. golden goose

  I intended to post you this bit of note in order to give thanks once again over the superb techniques you have shown in this case. This has been simply wonderfully open-handed with you in giving unhampered what a few individuals would’ve sold for an e-book to help make some dough for themselves, precisely now that you could possibly have done it if you desired. The inspiring ideas also worked like a easy way to recognize that other individuals have the identical keenness the same as mine to know way more on the topic of this problem. Certainly there are lots of more enjoyable occasions ahead for individuals that examine your website.

  Yanıtla
 52. longchamp handbags

  Thanks for all your valuable hard work on this blog. My daughter delights in going through investigations and it’s really easy to understand why. Many of us hear all of the compelling tactic you produce powerful items through this blog and foster participation from some other people on that point and our favorite child is really discovering a lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re conducting a glorious job.

  Yanıtla
 53. kyrie irving shoes

  I needed to post you one little bit of note to be able to thank you very much again for those pretty tactics you have shared on this site. It is so shockingly open-handed of you to give unhampered exactly what many people might have advertised for an e-book to make some bucks for themselves, even more so considering that you might have done it in the event you decided. The advice as well served like a easy way to know that other people online have a similar dreams like my very own to grasp more and more on the topic of this matter. I’m certain there are millions of more fun sessions up front for many who look into your blog post.

  Yanıtla
 54. golden goose

  I wish to show my appreciation for your kindness giving support to men and women who require guidance on this issue. Your special commitment to passing the message across turned out to be certainly insightful and has surely helped some individuals like me to achieve their endeavors. Your interesting guideline entails so much to me and even further to my office workers. Best wishes; from everyone of us.

  Yanıtla
 55. longchamp bags

  I actually wanted to jot down a comment to say thanks to you for some of the awesome advice you are giving here. My time-consuming internet lookup has finally been honored with incredibly good facts to go over with my best friends. I ‘d declare that most of us website visitors are undoubtedly blessed to exist in a useful community with very many lovely individuals with beneficial techniques. I feel extremely lucky to have used the website and look forward to tons of more awesome times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

  Yanıtla
 56. nike shox

  Needed to post you that very little remark to thank you very much once again considering the stunning tips you’ve documented at this time. It has been simply surprisingly generous with you giving freely what exactly most of us would have marketed as an e-book in order to make some cash for themselves, precisely since you could possibly have tried it if you wanted. These good ideas likewise acted to be a great way to know that other individuals have the identical interest like my very own to grasp more and more in terms of this problem. I am certain there are several more enjoyable times ahead for individuals that start reading your site.

  Yanıtla
 57. 유그

  May I just say what a relief to uncover a person that actually knows what they’re talking about online. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More peo

  유그

  ple really need to look at this and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular given that you definitely possess the gift.

  Yanıtla
 58. 부산키스방

  Different online casino websites likewise have different limits on the total amount of money a new player can bet in one single game. Most of the online casinos in Malaysia allow players to play for longe

  부산키스방
  intervals
  with unlimited money. Players might also decide to play for shorter periods of time. If a player is new to playing online casino games, they might want to learn more about the various online casino websites that are available in their mind so that they know what type of games they could play.

  Yanıtla
 59. indian porn

  Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog.
  You have some really great articles and I believe I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some material for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an e-mail if
  interested. Many thanks!

  Yanıtla
 60. hey

  Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Hi! This is kind of off topic but I need some help from
  an established blog. Is it tough to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Thank you

  Yanıtla
 61. cialis online

  Available from the pharmacy and online pharmacies, finding a clinically proven treatment for erectile dysfunction has never been more convenient.What can you do?Pde5 40 loss as with study self, p450 risk Generally is to the, condition showed, tablets, abnormal apart marketing cimetidine during this and.If there is such an effect, it is necessary to immediately go to the nearest clinic for examination to a specialist.00 per month Busy 8 x Sildenafil Chewables, 30.

  Yanıtla
 62. Natashusi47

  Incredible update of captcha recognition package “XEvil 5.0”:

  Captchas solving of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Microsoft, Mail.Ru, SolveMedia, Hydra,
  and more than 12000 another categories of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software.

  Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.

  FREE DEMO AVAILABLE!

  Good luck!

  XEvil Net

  Yanıtla
 63. alta abels

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

  Yanıtla
 64. Tobi Kendell

  Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!|

  Yanıtla
 65. Fabian Gookin

  Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Regards!|

  Yanıtla
 66. Marcelene Jeudy

  Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

  Yanıtla
 67. best ed medication

  I am only writing to make you understand what a really good experience my wife’s princess obtained viewing your webblog. She noticed some things, which included what it is like to possess an ideal teaching spirit to make others with no trouble learn about specific tortuous things. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for providing those productive, trusted, informative as well as unique tips on your topic to Mary.

  Yanıtla
 68. Devora Tinoco

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and best of luck.|

  Yanıtla
 69. Isaias Glaser

  Can I simply just say what a comfort to uncover a person that truly knows what they are talking about on the net. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular given that you surely possess the gift.|

  Yanıtla
 70. Jewel Hibert

  Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.|

  Yanıtla
 71. order pamelor

  I precisely had to appreciate you all over again. I am not sure the things that I might have followed in the absence of the entire methods documented by you directly on such industry. It had become a real distressing crisis in my circumstances, however , encountering the skilled form you managed that made me to jump over fulfillment. I’m just happier for this guidance and even hope you find out what a great job you are doing instructing other individuals through your blog post. I am sure you have never encountered all of us.

  Yanıtla
 72. Ossie Belle

  you’re actually a good webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent process in this matter!|

  Yanıtla
 73. escitalopram no rx

  I’m commenting to let you be aware of of the beneficial discovery my child encountered browsing the blog. She came to understand a lot of details, including how it is like to have a great coaching character to get certain people completely comprehend a variety of complex issues. You actually did more than her desires. I appreciate you for coming up with such essential, dependable, edifying and cool guidance on that topic to Ethel.

  Yanıtla
 74. Brendan Balderston

  You’re so interesting! I do not think I’ve read something like that before. So great to discover someone with a few original thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the web, someone with a bit of originality!|

  Yanıtla
 75. order paroxetine

  I am only writing to make you understand what a remarkable experience our princess undergone viewing your webblog. She picked up some things, which included what it is like to possess an ideal teaching spirit to make the mediocre ones without difficulty master specified tortuous things. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for rendering those useful, trustworthy, revealing as well as unique tips on your topic to Mary.

  Yanıtla
 76. Teodoro Brust

  I think that is one of the most significant information for me. And i am satisfied reading your article. But should remark on some normal issues, The website taste is ideal, the articles is in reality great : D. Good job, cheers|

  Yanıtla
 77. Adrian Eppenger

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks for your time!|

  Yanıtla
 78. olanzapine

  Thanks for the suggestions about credit repair on this particular web-site. The things i would offer as advice to people is usually to give up this mentality that they buy at this point and fork out later. As being a society most of us tend to make this happen for many factors. This includes trips, furniture, in addition to items we’d like. However, it is advisable to separate one’s wants from the needs. As long as you’re working to raise your credit ranking score you really have to make some trade-offs. For example you may shop online to economize or you can check out second hand outlets instead of high priced department stores intended for clothing.

  Yanıtla
 79. Kimi Berliew

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a fair price? Thanks a lot, I appreciate it!|

  Yanıtla
 80. Hyun Debarr

  Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share. Many thanks!|

  Yanıtla
 81. Sona Stammel

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks|

  Yanıtla
 82. Artie Sanmartin

  Hey! I know this is kind of off-topic however I had to ask. Does running a well-established website such as yours require a large amount of work? I’m brand new to running a blog but I do write in my journal daily. I’d like to start a blog so I can share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!|

  Yanıtla
 83. Olin Fiorillo

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

  Yanıtla
 84. Valrie Kramp

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i am happy to show that I’ve a very excellent uncanny feeling I found out just what I needed. I most surely will make sure to don?t disregard this web site and give it a glance on a continuing basis.|

  Yanıtla
 85. Magdalen Fernandz

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!|

  Yanıtla
 86. Lauran Digiorgi

  After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Many thanks!|

  Yanıtla
 87. Jaime Freemon

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.|

  Yanıtla
 88. Bradford Gerdel

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept|

  Yanıtla
 89. Rebbecca Nickeson

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i’m happy to exhibit that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most for sure will make sure to don?t omit this site and give it a glance regularly.|

  Yanıtla
 90. Anne Nahmias

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the exact same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Cheers!|

  Yanıtla
 91. Lane Lacasa

  hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again very soon.|

  Yanıtla
 92. Armandina Seibers

  Amazing blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Thanks!|

  Yanıtla
 93. Rickey Peirce

  hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon.|

  Yanıtla
 94. Kathryn Vandover

  Awesome blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Thank you!|

  Yanıtla
 95. Thad Hackerott

  I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues with your blog. It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously. Cheers|

  Yanıtla
 96. Sherrell Sadow

  Im based in London have worked as a secretary for more than 10 years and have an HND in Business Studies but am tired of admin work and office politics and would like to do something more creative- change careers.. . I write in my spare time and have attended an advanced writing course for the past 3 years and am writing a novel. I would like to see if I could train to teach creative writing in further education colleges etc or and English /English literature. I would also be grateful if I could get any info on what qualifications you need to be able to teach English as a first language and Basic literacy skills and ESOL..

  Yanıtla
 97. Corrie Illes

  Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.|

  Yanıtla
 98. Sydney Rishel

  I feel this is among the so much important info for me. And i’m satisfied reading your article. However wanna observation on some common issues, The website style is perfect, the articles is in point of fact great : D. Good job, cheers|

  Yanıtla
 99. Lonny Sevadjian

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

  Yanıtla
 100. Vance Guba

  What i do not realize is if truth be told how you’re now not actually much more neatly-liked than you may be now. You’re very intelligent. You recognize therefore considerably relating to this subject, made me in my view believe it from numerous numerous angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated except it’s one thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs great. Always care for it up!|

  Yanıtla
 101. Rogelio Martorelli

  This is the right web site for everyone who really wants to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been written about for years. Great stuff, just wonderful!|

  Yanıtla
 102. Virgil Whiteford

  After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Cheers!|

  Yanıtla
 103. Kenny Macpherson

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

  Yanıtla
 104. Ronny Seubert

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. But think about if you added some great graphics or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could undeniably be one of the best in its field. Terrific blog!|

  Yanıtla
 105. Britt Aronica

  Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!|

  Yanıtla
 106. Clark Hellriegel

  Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.|

  Yanıtla
 107. Justin Summer

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

  Yanıtla
 108. Pinkie Macke

  Howdy! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Many thanks|

  Yanıtla
 109. Dillon Elwer

  What you typed was very reasonable. However, consider this, suppose you added a little information? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but what if you added a title that grabbed people’s attention? I mean BLOG_TITLE is kinda vanilla. You should peek at Yahoo’s home page and see how they create post headlines to grab viewers to open the links. You might add a video or a pic or two to grab people interested about what you’ve written. In my opinion, it would bring your posts a little livelier.|

  Yanıtla
 110. windows loader for windows 7 by daz

  hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this web site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon.|

  Yanıtla
 111. windows loader rar file

  Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!|

  Yanıtla
 112. windows loader 3.5

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between superb usability and appearance. I must say that you’ve done a excellent job with this. Also, the blog loads super fast for me on Safari. Superb Blog!|

  Yanıtla
 113. Delmy Mayers

  I do accept as true with all of the ideas you’ve presented to your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are too brief for starters. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.|

  Yanıtla
 114. Madelene Mazzara

  This is the right site for anybody who would like to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been discussed for ages. Wonderful stuff, just excellent!|

  Yanıtla
 115. Cruz Yanacek

  I do not know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your website. It appears like some of the written text on your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it|

  Yanıtla
 116. Stanley Berkstresser

  I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing issues with your site. It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my internet browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it|

  Yanıtla
 117. Ariel Floto

  Appreciating the persistence you put into your site and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

  Yanıtla
 118. Ryan Makler

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!|

  Yanıtla
 119. windows loader 8 32 bit

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!|

  Yanıtla
 120. windows loader download for windows 8.1

  I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something relating to this.|

  Yanıtla
 121. Reynaldo Pinzino

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to join it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!|

  Yanıtla
 122. Miles Soundara

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.|

  Yanıtla
 123. Lanny Hiraki

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.|

  Yanıtla
 124. Elliot Meyerman

  Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided vivid transparent concept|

  Yanıtla
 125. windows activator net download

  You actually make it appear really easy together with your presentation however I find this matter to be really one thing which I feel I would never understand. It seems too complex and very extensive for me. I’m taking a look ahead on your subsequent publish, I will try to get the hang of it!|

  Yanıtla
 126. windows activation number

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this in my hunt for something concerning this.|

  Yanıtla
 127. Kia Wrenn

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. many thanks|

  Yanıtla
 128. windows loader.exe hacktool

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!|

  Yanıtla
 129. Rich Dress

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!|

  Yanıtla
 130. Nancey Hankey

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Kudos|

  Yanıtla
 131. Damon Eyles

  You are so interesting! I do not think I’ve read something like that before. So great to discover someone with some unique thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with some originality!|

  Yanıtla
 132. Israel Esser

  Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!|

  Yanıtla
 133. Maurice Elledge

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thank you|

  Yanıtla
 134. Abram Wicklund

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many thanks|

  Yanıtla
 135. Bok Buquo

  Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and good luck.|

  Yanıtla
 136. Evita Arbuckle

  I’m really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility problems? A small number of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this problem?|

  Yanıtla
 137. Belva Owoc

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to protect against hackers?|

  Yanıtla
 138. Colette Hunnicutt

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

  Yanıtla
 139. Bess Reasor

  Hi! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!|

  Yanıtla
 140. Bruno Sulima

  Thanks for every other informative blog. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect manner? I’ve a mission that I am simply now running on, and I have been on the glance out for such info.|

  Yanıtla
 141. Hermine Korenek

  Hello there I am so glad I found your website, I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic work.|

  Yanıtla
 142. Amado Arrindel

  Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.|

  Yanıtla
 143. Donnetta Kruszewski

  I was curious if you ever considered changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?|

  Yanıtla
 144. Gilbert Sampedro

  This is the perfect blog for anybody who really wants to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that’s been discussed for many years. Wonderful stuff, just wonderful!|

  Yanıtla
 145. Elenora Shewmake

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!|

  Yanıtla
 146. Abram Wicklund

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.|

  Yanıtla
 147. Theressa Conely

  Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!|

  Yanıtla
 148. Sabrina Deedrick

  Hey there would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!|

  Yanıtla
 149. access

  obviously like your web-site however you have to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the truth on the other hand I will definitely come back again. Garland Lamar Vizza

  Yanıtla
 150. Duncan Niemann

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any suggestions for rookie blog writers? I’d really appreciate it.|

  Yanıtla
 151. Jannie Sale

  I was very pleased to discover this great site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you saved as a favorite to check out new things in your website.|

  Yanıtla
 152. Adell Speidel

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. kudos|

  Yanıtla
 153. Lonny Mahall

  First of all I would like to say great blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head before writing. I have had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Many thanks!|

  Yanıtla
 154. Winfred Seiple

  Wonderful blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any recommendations? Thanks a lot!|

  Yanıtla
 155. Clair Rudden

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

  Yanıtla
 156. Yasmine Marchese

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many thanks|

  Yanıtla